Friday, November 16, 2012

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN



Tahun
1 Arif
Masa
8.00 – 9.00 pagi
Hari
Selasa
Tema
Kebun Datuk Anas
Tajuk
Sayur-sayuran
FU
SK
2.4
Membaca dan memahami maklumat yang tersurat dan tersirat daripada pelbagai bahan untuk memberi respon dengan betul.

SP
2.4.2
Membaca dan memahami maklumat daripada pelbagai bahan bacaan untuk membuat klasifikasi dengan betul.
FS
SK
3.5
Mencatat maklumat yang betul tentang sesuatu perkara daripada pelbagai sumber.

SP
3.5.2
Mencatat maklumat yang betul untuk diklasifikasikan daripada pelbagai sumber.
Objektif
Pada akhir P&P murid dapat:
1.    Menyebut sekurang-kurangnya tiga nama sayur-sayuran dengan betul.
  1. Membaca dan memahami maklumat daripada teks yang dibaca.
  2. Mencatat maklumat yang betul untuk diklasifikasikan.
Pengisian Kurikulum
i)                    Ilmu :  Kesihatan, Sains, Matematik dan Kemahiran Hidup
ii)                  Nilai :  Kerajinan, kejujuran dan kebersihan
iii)                KBT  :  Kemahiran berfikir – mengumpul dan mengelas
BCB :   Mendengar dengan berkesan
Sistem Bahasa
Tatabahasa : Kata Nama Am
Media
LCD, komputer, skrin, gambar, lembaran kerja, buku teks
Kecerdasan
Verbal linguistik
Pengetahuan sedia ada
1)      Murid pernah melihat beberapa jenis sayur-sayuran.
2)      Murid pernah makan beberapa jenis sayur-sayuran.
Pentaksiran
Lembaran Kerja.
Pemulihan
Lembaran Kerja.
Pengayaan
Lembaran Kerja.


Fasa
Isi kandungan
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
Catatan / Nota
Aktiviti Guru
Aktiviti Murid
Set Induksi

3 min
Nyanyian
Guru meminta murid bersama-sama menyanyikan lagu “Sayur-sayuran” dengan iringan muzik.

Bersoal jawab isi kandungan lagu tersebut.
Murid menyanyi dengan iringan muzik




Murid memberi respon.
Strategik/Teknik:
-Didik Hibur
-soal jawab secara lisan

KB: menghubungkaitkan

BCB: Berbual tentang perkara yang berkaitan dengan kehidupan/persekitaran murid

Media: Komputer dan LCD

Langkah 1

5 min
Memperkenalkan sayur-sayuran
Guru meminta murid menonton tayangan tentang sayur-sayuran.(Power Point)

Guru meminta murid menyebut semula sayur-sayuran yang terdapat dalam tayangan .

Murid meneliti dan memahami.


Murid memberi respon
Media: Komputer dan LCD

Ilmu : Sains dan Kesihatan


Langkah 2

10 min
Sayur-sayuran
-kata nama am


Nilai murni
Guru meminta murid membaca dan memahami teks.

Bersoal jawab mengenai teks.
-meminta murid menyenaraikan sayur-sayuran yang terdapat dalam petikan.

Tayangan power point – kata nama am

Memperkenalkan kata nama am.

Murid membaca dengan intonasi yang betul.


Murid memberi respon terhadap soalan guru.





Murid menonton dan memahami
Media : Buku teks

Ilmu : Matematik, Kemahiran Hidup

Nilai : jujur, rajin

KB: menghubungkaitkan

BCB: berbual tentang perkara yang berkaitan dengan kehidupan harian.

Langkah 3

5 min
Mengklasifikasikan jenis sayur-sayuran
Guru meminta murid mengklasifakisakan sayur-sayuran mengikut kumpulan berdasarkan gambar yang dilihat:-
a.       Jenis buah
b.      Jenis daun

Murid memberi respon


Media: gambar
Langkah 4

5 min
Latihan
Guru mengedarkan lembaran kerja.
-          Mengklasifikasikan sayur-sayuran mengikut jenisnya(penaksiran)
-          Memadankan gambar dengan perkataan(pemulihan)
-          Membina ayat(pengayaan)
Murid menjawab dan melengkapkan lembaran kerja

Nilai: rajin
Penutup

2 min
Sayur-sayuran
Guru menunjukkan beberapa jenis sayur-sayuran.
Murid menyebutkan nama sayur-sayuran yang terdapat dalam gambar.

Labels:

1 Comments:

At November 17, 2012 at 10:58 PM , Blogger Unknown said...

Blog menarik dan cantik. Boleh ditambah lagi maklumat untuk dikongsi bersama

 

Post a Comment

Subscribe to Post Comments [Atom]

<< Home